Długodziałający insektycyd w ochronie rzepaku – dlaczego warto po taki sięgnąć?
Dobór właściwego insektycydu na rzepak jest kluczowym elementem strategii ochrony roślin przed szkodnikami. W praktyce najważniejsza jest skuteczność insektycydu oraz spektrum zwalczanych szkodników. Efektywność ich zwalczania będzie większa, gdy dłużej preparat będzie działał. Jest to szczególnie ważne w uprawie rzepaku, w której intensywne naloty szkodników są mocno rozciągnięte w czasie.
Jakie są najgroźniejsze szkodniki rzepaku?
Na plantacjach rzepaku występuje wiele gatunków szkodników wymagających bezpośredniego zwalczania, zarówno w okresie wegetacji wiosennej, jak i jesiennej. Wczesną wiosną, gdy zaczyna się formować łodyga, pojawiają się chowacze łodygowe (brukwiaczek i czterozębny), w momencie zawiązywanie pąków kwiatowych nalatuje słodyszek rzepakowy, groźny zwłaszcza w fazie pąka zwartego, nieco później, na początku kwitnienia, obserwowany jest nalot szkodników łuszczynowych (chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik).
Szkodniki rzepaku wiosną
- chowacz brukwiaczek,
- chowacz czterozębny,
- słodyszek rzepakowy,
- chowacz podobnik,
- pryszczarek kapustnik.
Szkodniki rzepaku jesienią
- śmietka kapuściana,
- pchełka rzepakowa,
- mszyca kapuściana,
- tantniś krzyżowiaczek,
- mączlik warzywny,
- gnatarz rzepakowiec,
- chowacz galasówek,
- rolnice.
Mospilan 20 SP – insektycyd na rzepak o długotrwałym działaniu
Szerokie spektrum fitofagów nalatujących przez cały okres wegetacji, wymaga wykorzystania insektycydu na rzepak o długotrwałym działaniu, wykazującego wysoką skuteczność w szerokim zakresie temperatur. W okresie wiosennej wegetacji rzepaku taką ochronę przed najważniejszymi szkodnikami żerującymi w rzepaku zapewnia Mospilan 20 SP. Środek ten zawiera acetamipryd jako substancję czynną. Jest to substancja z grupy pochodnych neonikotynoidów oddziałująca na centralny system nerwowy owadów poprzez współdziałanie z nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Taki mechanizm działania zmniejsza ryzyko powstawania ras odpornych, np. słodyszka rzepakowego.
Jak działa środek owadobójczy Mospilan 20 SP?
Insektycyd na rzepak Mospilan 20 SP jest proszkiem rozpuszczalnym w wodzie, działającym na owady w sposób kontaktowy i żołądkowy. Jako jedyny insektycyd na rynku dostępny jest w formie rozpuszczalnych w wodzie woreczków, co zwiększa bezpieczeństwo i wygodę w przygotowaniu cieczy roboczej. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Nie tracąc swych właściwości owadobójczych, przemieszcza się wraz z sokami, docierając do młodych części roślin, najbardziej narażonych na żerowanie szkodników. Zróżnicowane działanie środka powoduje, że zwalczane są również owady schowane wewnątrz rośliny. Dzięki długotrwałemu działaniu nawet po jednorazowym zastosowaniu Mospilan 20 SP może zwalczyć skutecznie naloty mieszane dwóch gatunków szkodników, przykładowo słodyszka rzepakowego i chowacza podobnika. Bezpośrednio po zastosowaniu szkodniki ulegają paraliżowi i zaprzestają żerowania, nie powodując szkód, a po kilku godzinach giną.
Zalety stosowania insektycydu na rzepak Mospilan 20 SP
Długotrwałe działanie acetamiprydu opiera się o mechanizm zwany LA+ (long action+). Skuteczne działanie odbywa się w bardzo szerokim zakresie temperatur powietrza (od 10 do 25°C). Jest to szczególnie przydatna cecha dla praktyki, biorąc pod uwagę znaczne fluktuacje warunków atmosferycznych w ostatnich latach. Istotną zaletą jest również fakt, że środek ten, stosowany zgodnie z zaleceniami, jest bezpieczny dla owadów pożytecznych, w tym dla pszczoły miodnej.
Mospilan 20 SP jest sprawdzonym środkiem nie tylko w rzepaku, ale posiada ponad 280 zastosowań w 60 uprawach. Jego skuteczne działanie udowodniono w przypadku szkodników posiadających aparat gębowy ssący i gryzący, zagrażających innym uprawom rolniczym, warzywnym, sadowniczym oraz ozdobnym.
Wysłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej o długotrwałym działaniu insektycydu.