Jak oceniać szybkość działania insektycydu na szkodniki w rzepaku?
Podstawową zaletą środka ochrony roślin, decydującą o wyborze do zastosowania, jest natychmiastowy efekt działania. Mile widziane są również dodatkowe walory jak długi okres działania, szerokie spektrum zwalczanych szkodników w rzepaku, działanie w szerokim zakresie temperatur, a także bezpieczeństwo dla człowieka i środowiska, a w szczególności dla pszczół.
Jaki powinien być insektycyd do zwalczania szkodników w rzepaku?
Wymagania producentów rzepaku ozimego w odniesieniu do chemicznych środków owadobójczych są duże, ze względu na potrzebę zwalczania zróżnicowanego spektrum szkodników, z których każdy może znacząco przyczynić się do obniżki plonów.
Po zastosowaniu niektórych środków nie zawsze szkodniki w rzepaku giną, nawet gdy przez pewien czas wydają się być unieruchomione. Niewielka dawka insektycydu, z jaką miały kontakt może ulec detoksykacji i nie wystarczy do zabicia owada. Po jakimś czasie wrócą one do żerowania i na nowo zaczną uszkadzać rośliny.
Należy zatem wybrać środek o zróżnicowanych mechanizmach działania na roślinę i na szkodnika, który będzie działał szybko, ale i długotrwale. Najlepiej, aby był to środek działający na roślinie jednocześnie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie, natomiast na szkodnika kontaktowo i żołądkowo. Poprzez wydłużoną ekspozycję insektycydu na szkodnika, otrzymuje on większą dawkę trucizny, co w konsekwencji daje większą skuteczność zabiegu.
Wiosenne szkodniki w rzepaku
Praktycznie każdego roku w okresie wiosennym w uprawie rzepaku ozimego zwalcza się szkodniki łodygowe (chowacz brukwiaczek i czterozębny), szkodniki pąków kwiatowych (słodyszek rzepakowy) oraz szkodniki łuszczyn (chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik).
W ostatnich latach konieczne jest też opryskiwanie rzepaku jesienią przeciw licznie występującym pchełkom, mszycom, mączlikom czy gąsienicom motyli. W przypadku zaniechania opryskiwań bądź wykonania oprysku niewłaściwym środkiem, w niewłaściwym terminie, straty w plonie nasion mogą wynieść 15–50%.
Mospilan 20 SP – insektycyd na szkodniki w rzepaku
Plantator przede wszystkim oczekuje, że środek będzie działał skutecznie, a efekt po zastosowaniu będzie natychmiastowy.
Środkiem, który od lat spełnia dobrze te oczekiwania jest Mospilan 20 SP. Substancją czynną tego insektycydu jest acetamipryd z grupy pochodnych neonikotynoidów. Jest neurotoksyną, która działa na centralny układ nerwowy owadów, zastępując acetylocholinę jako neuroprzekaźnika w przewodzeniu bodźców nerwowych. Po jego zastosowaniu szkodniki natychmiast przestają żerować, więc nie powodują już uszkodzeń roślin. Z czasem owady są coraz mniej ruchliwe, dostają konwulsji i paraliżu, a śmierć następuje zwykle po kilku godzinach od aplikacji. Nie powinny zatem budzić wątpliwości owady poruszające się na roślinach jeszcze przez jakiś czas po opryskiwaniu.
Dzięki systemicznemu działaniu w roślinie acetamipryd może skutecznie zwalczać szkodniki w rzepaku nawet przez kilka dni. W ten sposób osobniki nalatujące po zabiegu na plantację zostaną wyeliminowane. Ponadto mogą zginąć szkodniki należące do dwóch różnych gatunków (zabieg łączony).
Wysłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim i dowiedz się więcej na temat szybkości działania insektycydów!