Zwalczanie szkodników rzepaku pod Kwidzynem
Nasz doradca odwiedził plantację rzepaku ozimego w Albertowie w powiecie kwidzyńskim. Co stwierdził podczas lustracji polowej i jakie wydał zalecenia na najbliższy czas? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego.
Kondycja rzepaku wiosną
Na polu, które lustrował nasz specjalista, uprawiana jest odmiana rzepaku ES Desirio. Siew był wykonany 23.08.2023 r. Obecnie rośliny są w fazie BBCH 55. Ogólna kondycja rzepaku jest bardzo dobra. Jednak w ostatnich dniach marca plantator zmagał się z nalotami szkodników.
Zwalczanie szkodników rzepaku wiosną – Inazuma 130 WG
Ze względu na dużą presję szkodników, na polu odwiedzonym przez Przemysława Kordowskiego, 29 marca wykonany został zabieg insektycydowy z użyciem preparatu Inazuma 130 WG w dawce 0,2 kg/ha.
Szerokie spektrum zwalczanych szkodników i wielorakość mechanizmów działania tego insektycydu pozwoliły na wyeliminowanie zagrożenia. Jednak warunki, jakie obecnie panują, sprzyjają kolejnym nalotom.
Co na słodyszka rzepakowego na początku kwitnienia?
Na plantacji już pojawiły się pierwsze słodyszki rzepakowe. Niestety, należy się spodziewać, że w najbliższych dniach ich liczebność osiągnie próg szkodliwości ekonomicznej, który na tym etapie rozwoju roślin wynosi 4 chrząszcze na roślinę. Konieczne będzie więc kolejne zwalczanie szkodników rzepaku.
Z uwagi na szybki rozwój rzepaku, niebawem rozpocznie się kwitnienie. Wraz z pierwszymi kwiatami, na polu pojawią się pszczoły. Dlatego zastosowany insektycyd powinien cechować się wysokim profilem bezpieczeństwa dla zapylaczy.
Właśnie tę cechę, połączoną z wysoką efektywnością zwalczania szkodników oferuje Mospilan 20 SP. Nasz ekspert zalecił wykonanie zabiegu Mospilanem w dawce 0,12 kg/ha.