Natychmiastowy efekt – jak ocenić skuteczność insektycydu w uprawach jagodowych?
Szkodniki malin i innych roślin jagodowych każdego roku wyrządzają duże szkody w uprawach. Aby uzyskać wysokie i dobrej jakości plony konieczne jest prowadzenie racjonalnej ochrony roślin przed agofagami. Zgodnie z wymogami integrowanej ochrony roślin wykluczone jest profilaktyczne stosowanie insektycydów. Każdorazowo decyzję o przeprowadzeniu zabiegu zwalczającego podejmuje się na podstawie systematycznie prowadzonych lustracji. Jeśli liczebność szkodnika osiągnie lub przekroczy próg szkodliwości, należy niezwłocznie zaplanować jego zwalczanie.
Insektycyd do ochrony upraw jagodowych – wybór odpowiedniego środka
Dokonując wyboru środka do przeprowadzenia zabiegu zwalczającego, należy przede wszystkim uwzględnić, aby niszczył on dobrze i szybko te stadia rozwojowe szkodnika, które występują podczas opryskiwania. Pamiętać przy tym należy, że łatwiej jest wyniszczyć młodsze stadia rozwojowe. Często odciąganie decyzji o zabiegu przyczynia się do obniżenia jego efektywności. Wybrany insektycyd powinien być bezpieczny dla ludzi i zwierząt stałocieplnych oraz selektywny w odniesieniu do drapieżców i paryzytoidów. Uwzględnić także należy, aby zastosować go w przedziale temperatur, które zapewniają dobre jego działanie.
Szybkie zwalczanie szkodników malin i innych roślin jagodowych z Mospilan 20 SP
Szkodniki malin i innych roślin jagodowych dobrze i szybko niszczy Mospilan 20 SP. Agrofagi, które zetkną się z tym środkiem podczas opryskiwania lub w krótkim czasie po jego wykonaniu natychmiast przestają żerować. Substancja aktywna preparatu Mospilan 20 SP działa na centralny system nerwowy owadów. W związku z tym przez kilka godzin mogą być one jeszcze aktywne ruchowo, ale nie są już w stanie pobierać pokarmu. Tak więc nie powodują już strat i po upływie kilku lub kilkunastu godzin giną.
Mospilan 20 SP – dociera do trudnodostępnych miejsc
Niektóre gatunki szkodników żerują w różnych zakamarkach lub jak np. mszyce w mocno zwiniętych i zdeformowanych liściach, nie ma więc możliwości, aby ciecz opryskowa dotarła do miejsc, w których one przebywają. Szkodniki te nie zginą więc natychmiast. Muszą one pobrać środek krążący z sokami roślin, który działając żołądkowo, będzie je niszczył. W przypadku działania żołądkowego Mospilan 20 SP wykaże wysoką skuteczność dopiero po kilku dniach (3 – 5) po jego zastosowaniu.
Dr Alicja Maciesiak
Wysłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim i dowiedz się więcej na temat szybkości działania insektycydów!