Dlaczego warto stosować długo działające insektycydy na szkodniki w sadach
Mospilan 20 SP zawiera acetamipryd, który dzięki systemicznemu działaniu charakteryzuje się długim okresem działania na szkodniki w sadach. Jego skuteczność została potwierdzona w licznych doświadczeniach przeprowadzonych na roślinach sadowniczych w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.
Zwalczanie szkodników w sadach
Rośliny sadownicze są zasiedlane przez różne gatunki szkodników, które wpływają na ich zdrowotność oraz redukcję i jakość uzyskiwanego plonu. W celu zapewnienia stabilności produkcji owoców konieczne jest ich zwalczanie. Środki owadobójcze przeznaczone do eliminacji szkodliwej entomofauny powinny charakteryzować się długim okresem działania. Ma to na celu zminimalizowanie liczby zabiegów, a co za tym idzie – koszty ochrony. W rejestrze środków ochrony roślin znajdują się substancje o długotrwałym mechanizmie działania, a jedną z nich jest zawarty w preparacie Mospilan 20 SP acetamipryd. Jest to substancja znana i stosowana na całym świecie, która należy do grupy neonikotynoidów (4A wg IRAC) – neurotoksyn działających na centralny układ nerwowy owadów.
Mospilan 20 SP – długotrwała ochrona przed szkodnikami
Mospilan 20 SP jest insektycydem przeznaczonym do zwalczania szkodników o aparacie gębowym kująco-ssącym i gryzącym, który w roślinie działa systemicznie. Oznacza to, że przemieszcza się w sokach roślinnych. Po wykonaniu zabiegu skutecznie zwalczane są zarówno szkodniki w sadach, które ukrywają się i żerują w zwiniętych liściach, jak i te, które nalatują do sadu lub wylęgają się z jaj już po wykonaniu zabiegu.
Działanie systemiczne jest ważne również, gdy zabieg musimy wykonać przy średnich warunkach pogodowych. Jeżeli ciecz robocza nie dotrze na wierzchołki pędów to i tak sok komówkowy przetransportuje do nich acetamipryd. Mospilan 20 SP na szkodniki w sadach działa kontaktowo i żołądkowo, dzięki czemu zabezpiecza uprawę przed nimi przez 10–14 dni. Liczne badania wykonane w Instytucie Ogrodnictwa – PIB potwierdzają jego długotrwałe działanie.
Kiedy stosować Mospilan 20 SP na szkodniki w sadach?
W uprawach, w których opracowany został próg szkodliwości, zabiegi wykonujemy po jego przekroczeniu. Natomiast w przypadku braku takiego parametru opryskiwanie należy wykonać po pojawieniu się szkodnika w uprawie.
Zabiegi na mszyce możemy wykonać tym produktem już przed kwitnieniem drzew zwłaszcza jeśli na drzewach występuje bawełnica korówka. Jeśli jednak nie obserwujemy bawełnicy to pierwszy zabieg lepiej wykonać w momencie intensywnego wzrostu rośliny (pędów). W takich warunkach drzewa pobierają substancję w większej ilości, co zapewni jej zwiększoną dystrybucję wraz z sokiem komórkowym. Dodatkowo z racji ograniczeń co do liczby zabiegów, idealnym oknem aplikacji będzie właśnie okres od maja do lipca.
Jakie szkodniki w sadach zwalcza Mospilan 20 SP?
Insektycyd Mospilan 20 SP zwalcza mszyce, miodówki, miseczniki, błonkówki, nasionnice, muchówki, owocówki, zwójkówki i chrząszcze na drzewach ziarnkowych i pestkowych.
Dr inż. Wojciech Piotrowski, Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice
Źródła
- Doświadczenia przeprowadzone w IO-PIB.
- Broniarek-Niemiec A., Bryk H., Buler Z., Głos H., Gorzka D., Hołdaj M., Lisek J., Masny S., Michalecka M., Miszczak A., Piotrowski W., Poniatowska A., Puławska J., Sekrecka M., Sobiczewski P., Sobieszek B., Tartanus M., Warabieda W., Wójcik P. 2023. Program Ochrony Roślin Sadowniczych. Polskie Wydawnictwa Rolnicze, Poznań.
Posłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej o długotrwałym działaniu insektycydu.