Oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w kukurydzy. Jaki herbicyd zastosować?
Powschodowy oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w kukurydzy jest zabiegiem o wysokiej skuteczności ochrony plantacji przed niepożądaną roślinnością. Oczywiście, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków doboru odpowiedniego herbicydu dolistnego. Jaki więc musi być środek na chwasty w kukurydzy?
Jak zapobiegać rozwojowi chwastów w kukurydzy?
Zmianowanie i odpowiednia agrotechnika to niezbędne zabiegi uprawowe ograniczające kompensację niepożądanej roślinności. Same działania zapobiegawcze są jednak niewystarczające. Konieczne jest chemiczne zwalczanie chwastów w kukurydzy. Znając strukturę gatunkową danego stanowiska, można w najwyższym stopniu ograniczyć zachwaszczenie, poprzez dobranie odpowiedniego środka chwastobójczego. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest herbicyd dolistny, o szerokim spektrum wielokierunkowego działania. Jakie więc chwasty zagrażają plantacjom?
Najgroźniejsze chwasty w kukurydzy
Wysoce konkurencyjne chwasty jednoliścienne w kukurydzy to przede wszystkim chwastnica jednostronna i włośnica zielona. Wśród gatunków dwuliściennych dominują komosa biała, szarłat szorstki, psianka czarna, bodziszki, rdesty, rumianowate. Struktura chwastów na danym stanowisku zależy od wielu czynników, składających się na warunki środowiskowo-klimatyczne. Jednak zawsze ich obecność negatywnie odbija się na tempie wzrostu kukurydzy i może realnie rzutować na wysokość plonu.
Zwalczanie chwastów w kukurydzy
Powolny rozwój wiosenny kukurydzy sprawia, że przez co najmniej 3–4 tygodnie od siewu stanowisko jest „odsłonięte” i narażone na zachwaszczenie. Gdy rośliny kukurydzy mają już po kilka liści właściwych, chwasty znajdują się w najmłodszych fazach rozwojowych. Są też najbardziej wrażliwe na działanie herbicydu dolistnego. Dlatego oprysk kukurydzy na chwasty zaleca się wykonać od fazy 2 do fazy 8 liści właściwych (BBCH 12–18).
Jak dobrać odpowiedni herbicyd na kukurydzę?
Powschodowy oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w kukurydzy warto poprzedzić lustracją pola i identyfikacją siewek i młodych roślin. Tym niemniej optymalnym wyborem jest herbicyd dolistny o szerokim spektrum działania i oknie aplikacji, co uniezależnia termin wykonania zabiegu od warunków pogodowych. Wskazany jest także wybór środka bazującego na przynajmniej dwóch substancjach czynnych należących do różnych grup chemicznych i o odmiennych mechanizmach działania.
Czy da się zwalczyć chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w kukurydzy w jednym zabiegu?
Podczas jednej aplikacji, zwalczyć można najgroźniejsze dla kukurydzy chwasty jedno- i dwuliścienne. Możliwe jest to dzięki optymalizacji działań chwastobójczych, polegającej na wyborze skutecznego, kompletnego, wygodnego w użyciu herbicydu dolistnego.
Skuteczny oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w kukurydzy
Herbicyd dolistny, który skutecznie zwalcza chwasty kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej to Click Premium. Szerokie okno aplikacji środka (BBCH 12–18) daje możliwość elastycznego wyboru dogodnego terminu. Wygodna w użyciu gotowa mieszanina w formulacji SC pozwala z kolei na szybkie i sprawne przygotowanie cieczy roboczej.
Działanie dwóch uzupełniających się substancji czynnych: mezotrionu (70 g/l) i terbutylazyny (330 g/l) umożliwia natomiast silne uderzenie w chwasty, także te „trudne”. Badania IOR-PIB (2021) dowiodły bowiem, że skuteczność zwalczania np. chabra bławatka, komosy, fiołka i maruny wahała się w przedziale od ponad 90% do 100%. Obie substancje czynne powodują zahamowanie wzrostu chwastów i ich zamieranie. Brak fitotoksyczności umożliwia natomiast niezahamowany rozwój kukurydzy i budowanie suchej masy.