Mączniak w pszenicy ozimej na Mazurach
Spływają do nas kolejne informacje o kondycji zbóż na przedwiośniu. Tym razem mączniak w pszenicy ozimej dał o sobie znać w mazurskich Bałcynach. Jak donosi nasz przedstawiciel Przemysław Kordowski, nie jest to jedyny patogen, jaki zaatakował rośliny. Więcej szczegółów na komunikacie fitosanitarnym z powiatu Ostródzkiego.
Kondycja pszenicy ozimej w powiecie Ostródzkim
Plantacja pszenicy, którą odwiedził nasz specjalista, została założona 22 września ubiegłego roku. Obecnie rośliny są na pograniczu fazy krzewienia i strzelania w źdźbło (BBCH 27–30). Ogólną kondycję roślin możemy ocenić jako dobrą. Jednak objawy infekcji, które podczas lustracji polowej znalazł Przemysław Kordowski, rzucają cień na ten obraz.
Choroby zbóż – mączniak w pszenicy ozimej
Podobnie jak w innych lokalizacjach, z których komunikaty fitosanitarne nadsyłają nasi przedstawiciele od początku sezonu, także tutaj widać efekty łagodnej jesieni i ocieplenia z końca lutego. Na skutek takiego przebiegu pogody pojawił się mączniak w pszenicy ozimej.
Drugim problemem, na jaki zwraca uwagę nasz doradca, są objawy septoriozy paskowanej liści. Co prawda stopień porażenia nie jest znaczny, ale infekcja z pewnością będzie się rozwijać. Dlatego konieczne jest zaplanowanie adekwatnego do okoliczności zabiegu fungicydowego.
Septorioza i mączniak w pszenicy ozimej – czym pryskać?
Nasz specjalista zalecił wykonanie zabiegu fungicydowego w połączeniu z zaplanowaną już regulacją pokroju roślin w fazie BBCH 31. Do zwalczenia septoriozy i mączniaka w pszenicy ozimej przeznaczony jest Bushido Pak. Produkt ten zwalcza też takie choroby pszenicy jak:
- rdza brunatna,
- rdza żółta,
- brunatna plamistość liści.
Zważywszy na sytuację na lustrowanej plantacji, zasadne jest zastosowanie Bushido Pak w dawce: Bushi w dawce 0,625 l/ha + Kendo 50 EW: 0,125 l/ha.