Powschodowe zwalczanie chwastów w zbożach
Niebawem przyjdzie czas oprysków herbicydowych w zbożach. Pogoda już sprzyja rozwijaniu się niepożądanych gatunków. A skoro wiosenne zabiegi opierają się na powschodowym zwalczaniu chwastów w zbożach, należy zaplanować lustrację zbóż, aby wiedzieć, co wybrać do walki z ich konkurencją.
Ochrona herbicydowa zbóż wiosną – najważniejsze zabiegi
Chwasty w zbożach są i będą się pojawiały. Zdolność kiełkowania niektórych gatunków może bowiem wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Ponadto stosowanie uproszczeń w płodozmianie czy w uprawie gleby powoduje utrzymywanie się szkodliwości niechcianej roślinności. Przez wiele lat wykorzystywania tych samych substancji czynnych doszło też do powstania odporności u niektórych gatunków chwastów, co utrudnia walkę z nimi. Niezaprzeczalne zwalczanie tego typu roślinności jest fundamentem wysokich plonów. Jedną z dostępnych opcji jest ochrona herbicydowa zbóż wiosną.
Zagrożenia towarzyszące obecności chwastów w zbożach
Problem zachwaszczenia w zbożach można notować niemalże przez cały okres ich wegetacji. Bezpośrednie zagrożenie dla upraw zachodzi na skutek konkurencji z chwastami o jeden lub więcej czynników niezbędnych roślinom do życia. Krytyczna staje się wówczas walka o wodę. Natomiast w wypadku składników pokarmowych to o azot rywalizacja jest najbardziej zażarta. Należy też pamiętać, że chwasty wymagają tych samych składników co zboża, i to przeważnie w tym samym czasie. Na domiar złego są w stanie w swojej biomasie zgromadzić większą ilość pierwiastków, a wegetację rozpoczynają wcześniej niż rośliny uprawne. Doprowadza to do zmagań o światło i przestrzeń do życia, a tym samym do pogorszenia procesu fotosyntezy i obniżenia temperatury stanowiska. Chwasty pojawiające się w zbożach mogą przy tym negatywnie oddziaływać na uprawy przez allelopatię i wytwarzane fitotoksyny.
Nie zapominajmy, że występowanie chwastów średnio może powodować nawet 20-procentowe straty w plonie. Dodatkowo nie tylko wysokość plonów jest zagrożona, pogorszeniu może ulec również ich jakość. Natomiast chwasty już od początku rozwoju przyczyniają się do niewłaściwego wzrostu zbóż, zwiększenia ryzyka wylegania, a później utrudnień w zbiorze.
Powschodowe zwalczanie chwastów w zbożach ozimych i jarych
Temat powschodowego ograniczania zachwaszczenia w zbożach dotyczy:
- zbóż ozimych: zabieg podyktowany jest niewykonaniem zabiegów jesienią lub ich niewystarczającą skutecznością, a w związku z tym koniecznością ich poprawy w zabiegu korekcyjnym;
- zbóż jarych: to podstawowy zabieg – chwasty znajdują się tu natomiast w mniej zaawansowanych stadiach rozwoju w porównaniu do zbóż ozimych, dlatego odchwaszczanie upraw jarych jest łatwiejsze.
Herbicydy powschodowe
Aplikacja herbicydów powschodowych umożliwia celowanie ochrony w konkretne gatunki chwastów, dzięki czemu zabiegi w tym czasie cechują się wyższą skutecznością. Środki powschodowe są przy tym selektywne, a co za tym idzie w pełni bezpieczne dla obecnych na polu roślin uprawnych.
Taki właśnie jest herbicyd Flame Duo 354 SG. To doskonała broń w walce z chwastami dwuliściennymi, takimi jak: chaber bławatek, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, przetacznik perski, przytulia czepna, rumianek oraz tasznik pospolity. Preparat ma przy tym efektywność wynoszącą ponad 92%, co potwierdzają wyniki Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Ponadto wysoka skuteczność utrzymywana jest niezależnie od gatunku roślinności niepożądanej.
Środek chwastobójczy Flame Duo 354 SG ma także jedno z najszerszych okien aplikacji wśród herbicydów powschodowych. Rekomendowany jest od fazy, gdy widoczne jest 3. rozkrzewienie (BBCH 23), do fazy w pełni rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 39).
Jak działa herbicyd Flame Duo 354 SG?
Flame Duo 354 SG świetnie nadaje się do odchwaszczania zbóż ozimych wiosną oraz pierwszego oprysku na chwasty w uprawach jarych. Ten herbicyd do zbóż może być wykorzystany w niższych temperaturach – już w 8–10°C. Właściwości Flame Duo 354 SG zapewnia połączenie dwóch substancji czynnych. Pierwszą jest florasulam, który pobierany jest przez liście i szybko przemieszcza się do innych części roślin. Drugą jest tribenuron metylowy, pobierany głównie przez liście, w mniejszym stopniu przez korzenie. Przemieszcza w chwastach, powodując zatrzymanie wzrostu niemalże w chwili zabiegu, a całkowite zamarcie niepożądanej roślinności widoczne jest po 2–3 tygodniach.
Szybkie zniszczenie chwastów przekłada się na lepsze plonowanie. Dodatkowo herbicyd Flame Duo 354 SG to nie tylko wysoka skuteczność, to również rewelacyjna kondycja zbóż. Wykonane badania spektralne ukazują bowiem polepszenie kondycji zbóż po zastosowaniu Flame Duo 354 SG.