Problem z wypadającym s-metolachlorem. Czym go zastąpić?

Problem z wypadającym s-metolachlorem. Czym go zastąpić?

W tym sezonie s-metolachlor zostanie wycofany. Zapasy herbicydów bazujących na tej substancji czynnej zużyć należy do 23 lipca 2024 r. Dla producentów kukurydzy nie jest to jednak powód do niepokoju. Na rynku dostępne są bowiem alternatywne rozwiązania w postaci herbicydów do ochrony kukurydzy.

Wysoka skuteczność zwalczania chwastów w kukurydzy połączona z wygodą i łatwością wykonywania zabiegu. Szerokie okno aplikacji i wielokierunkowe działanie idące w parze z obszernym spektrum zwalczanych gatunków. Wydłużone działanie wzmocnione brakiem fitotoksyczności. Oto, czego oczekują rolnicy. Sprawdźmy jaki herbicyd na kukurydzę spełnia te kryteria.

Czym jest s-metolachlor?

S-metolachlor jest substancją czynną herbicydów stosowaną już od prawie 30 lat. Należy do grupy chloroacetoanilidów (FRAC 5). Jest on komponentem wielu rozwiązań herbicydowych powszechnie stosowanych w Polsce, jednak w tym sezonie po raz ostatni.

S-metolachlor – zwalczanie chwastów w kukurydzy

W odchwaszczaniu kukurydzy s-metolachlor zwalcza chwasty jednoliścienne, głównie prosowate, np. chwastnicę jednostronną, włośnice i paluszniki. Wśród gatunków dwuliściennych – psiankę czarną. Stosowany jest doglebowo i wczesnonalistnie.

Jak działa s-metolachlor na chwasty w kukurydzy?

S-metolachlor pobierany jest przez chwasty w najmłodszych fazach rozwojowych, niszczy więc je przed wschodami, w czasie wschodów i krótko po wschodach. Prowadzi do zahamowania wzrostu siewek. Zakłóca bowiem syntezę kwasów tłuszczowych i białek, a te z kolei są głównym budulcem struktur komórek roślinnych.

Dlaczego s-metolachlor będzie wycofany?

Ekspertyzy wykonane na polecenie Komisji Europejskiej wskazują jednoznacznie, że s-metolachlor jest związkiem wykazującym negatywny wpływ na środowisko. Ulega bowiem kumulacji w wodzie i glebie oraz wykazuje wysoce toksyczne działanie na organizmy wodne. Zakłóca działanie układu hormonalnego człowieka, ma też właściwości rakotwórcze i akumuluje się w tkankach.

Jakie substancje czynne skutecznie zwalczają chwasty w kukurydzy?

Postęp badawczy i nowoczesne technologie wyodrębniają bezpieczne dla środowiska, człowieka i rośliny uprawnej substancje czynne do odchwaszczania kukurydzy. Stanowią one doskonałą alternatywę dla wycofywanych związków.

Jedną z takich substancji jest terbutylazyna – inhibitor fotosyntezy, który powoduje chlorozy tkanek i zamieranie chwastów. Jej działanie wydłuża się nawet do 8 tygodni od aplikacji.

Inna substancja warta uwagi to mezotrion. Hamuje biosyntezę barwników fotoaktywnych, liście bieleją i obumierają.

Obie substancje wykazują szerokie spektrum zwalczanych chwastów jedno- i dwuliściennych, w tym tzw. trudnych, jak: chwastnica jednostronna, bodziszki, komosa biała, fiołek polny.

Skuteczny oprysk na chwasty w kukurydzy bez s-metolachloru

chwast dwuliścienny kukurydzy – rumian polny
Click Premium stosowany w kukurydzy pozwoli zwalczyć całe spektrum chwastów dwuliściennych, w tym – rumianek.

Niezależne badania naukowe przeprowadzone w renomowanych ośrodkach: IOR-PIB w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wykazały wysoką skuteczność obu substancji w herbicydzie dolistnym Click Premium.

Efektywność chwastobójcza wobec gatunków takich jak chwastnica jednostronna, bodziszek drobny czy komosa biała wahała się od ponad 95 do 100%. Efekt utrzymywał się przez nawet kilka tygodni po aplikacji.

Oprysk na chwasty w kukurydzy z dodatkiem adiuwanta Toil potęgował działanie chwastobójcze. Herbicyd na kukurydzę Click Premium – stosowany w dawce 1,5 l/ha w fazie od 2 do 8 liści właściwych (BBCH 12–18) jest też rozwiązaniem łatwym i wygodnym w użyciu.

Gotowa mieszanina mezotrionu (70 g/l) oraz terbutylazyny (330 g/l) w postaci koncentratu stężonej zawiesiny do stosowana po rozcieńczeniu wodą (SC) ułatwia i przyspiesza wykonanie cieczy roboczej.

Zatem Click Premium to środek zwalczający chwasty w kukurydzy, który zapewnia wysoką skuteczność i komfort użycia.

Dr inż. Joanna Klepacz-Baniak

Przeczytaj także: Przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować