Mączniak w pszenżycie – zachodniopomorskie
Podczas lustracji na plantacji pszenżyta ozimego w powiecie gryfickim, nasza specjalistka stwierdziła wyraźne objawy mącznika prawdziwego zbóż i traw. Jakie są przyczyny tego stanu i jakich działań wymaga tak zaawansowany mączniak w pszenżycie? Odpowiadamy w komunikacie Moniki Krzywak.
Powiat gryficki – mączniak w pszenżycie
Pszenżyto na plantacji odwiedzonej przez naszą specjalistkę jest w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30–32). Rośliny są silnie porażone mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Jest to skutek łagodnego przebiegu pogody jesienią, który sprawił, że presja tego patogenu była bardzo duża.
Do obecnego stanu przyczyniła się także podatność wysianej odmiany na tę chorobę. Niestety mączniak w pszenżycie na tym polu nie mógł być zwalczany wcześniej, gdyż infekcja ujawniła się w okresie gdy wjazd w pole ciężkim sprzętem nie wchodził w grę.
Mączniak w pszenżycie – zabieg czyszczący
Ocieplenie na przełomie lutego i marca pozwoliło, na podjecie działań mających na celu wyeliminowanie tej zaawansowanej infekcji. Monika Krzywak zaleciła wykonanie zbiegu czyszczącego z wykorzystaniem znanego i cenionego przez rolników środka Kendo 50 EW w dawce 0,3 l/ha.
Mączniak w pszenżycie to nie jedyny problem, jaki rozwiązuje ten fungicyd. Dodatkowo, zastosowanie tego preparatu pozwoli ograniczyć ryzyko rozwoju innych chorób grzybowych, jakie mogą się rozwinąć w panujących warunkach np. septoriozy liści.
KENDO 50 EW na mączniaka w zbożach
Fungicyd Kendo 50 EW to niezawodny środek wykorzystywany do walki z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Substancja czynna tego preparatu to cyflufenamid. Jest to związek z grupy fenyloacetamidów, który możemy określić jako wyspecjalizowane narzędzie do walki z tym właśnie patogenem. Wysoka skuteczność Kendo 50 EW i fakt, że efektywnie działa nawet w trudnych warunkach kapryśnej wiosennej aury, sprawiają, że jest to rozwiązanie niezwykle cenione przez rolników.