Program ochrony rzepaku Chroń Pożytecznie
Rzepak ozimy narażony jest na ataki wielu szkodników. Dlatego zwalczanie szkodników w rzepaku powinniśmy rozpocząć już na samym początku wegetacji jesiennej i kontynuować ją wiosną w okresie wzrostu pędu głównego, kwitnienia oraz po kwitnieniu. Szkodniki w rzepaku ozimym mogą powodować bardzo duże straty w plonie. Ponadto poprzez uszkodzenia roślin mogą otwierać drogę patogenom grzybowym. Aby ochrona rzepaku przed szkodnikami była skuteczna, należy dobrać odpowiednie środki. Tylko w ten sposób kompleksowo zadbamy o zdrowy plon. Oprysk na szkodniki w rzepaku insektycydem Inazuma 130 WG wykonuje się przed kwitnieniem (na szkodniki łodygowe), natomiast środkiem Mospilan 20 SP w czasie kwitnienia i po kwitnieniu (na słodyszka i szkodniki łuszczynowe).
Szkodniki w rzepaku wiosną
Duet, jakim jest Inazuma 130 WG z Mospilan 20 SP to najlepsza ochrona rzepaku przed szkodnikami wiosną. Insektycyd Inazuma 130 WG stosuje się wczesną wiosną w okresie przed kwitnieniem w celu zwalczania najgroźniejszych gatunków szkodników łodygowych tj. chowacza czterozębnego i chowacza brukwiaczka. Zgodnie z etykietą, Inazuma 130 WG może być jednak stosowana przez cały okres wiosennej wegetacji, w dawce 0,2 kg/ha.
Preparat Inazuma 130 WG jest oparty o dwie uzupełniające się substancje czynne – acetamipryd (100 g/kg) oraz lambda-cyhalotrynę (30 g/kg). Dzięki takiemu połączeniu insektycyd błyskawicznie zabija szkodniki, a równocześnie jego działanie jest długotrwałe. Preparat zachowuje wysoką skuteczność niezależnie od warunków pogodowych – opadów deszczu czy niskich temperatur.
Zgodnie z zestawem dobrych praktyk „Chroń Pożytecznie” w okresie kwitnienia i po kwitnieniu zalecane jest zastosowanie preparatu Mospilan 20 SP, który posiada najlepszy profil bezpieczeństwa dla owadów zapylających. Zabieg należy wykonać, stosując dawkę 0,12 kg/ha. Insektycyd w uprawie rzepaku ozimego zwalcza pełne spektrum szkodników wiosennych, w tym szkodniki łodygowe, słodyszka rzepakowego oraz chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.
– Zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych spowodował zwiększone straty w uprawach rzepaku, które są wynikiem działalności szkodników. Wychodząc naprzeciw wymaganiom plantatorów, stworzyliśmy kompletne rozwiązanie insektycydowe w postaci zestawu dobrych praktyk Chroń Pożytecznie. Preparat Inazuma 130 WG bardzo dobrze zwalcza szkodniki rzepaku atakujące uprawy we wczesnym okresie wegetacji, kiedy warunki atmosferyczne bywają kapryśne. Inazuma utrzymuje swoją skuteczność nawet w temperaturze 5 stopni i podczas opadów deszczu. W połączeniu ze środkiem Mospilan 20 SP stosowanym w okresie kwitnienia uzyskuje się najwyższą skuteczność przeciwko wiosennym szkodnikom przy wykonaniu tylko dwóch zabiegów, zachowując przy tym bezpieczeństwo owadów wpływających na plon rzepaku – mówi Paweł Banach, Dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju w firmie Sumi Agro Poland.
Problemem, z którym zmagają się plantatorzy rzepaku są naloty chowacza brukwiaczka – szkodnik ten pojawia się najwcześniej na plantacjach. Jego nalot można zaobserwować już przy temperaturze 6°C. Zalecana temperatura stosowania dla niektórych insektycydów posiadających rejestrację do zwalczania chowacza brukwiaczka wynosi 10°C czy nawet 20°C (w przypadku środków opartych o alfa-cypermetrynę). Temperatura wiosennego nalotu słodyszka rzepakowego również jest niska – tego szkodnika można zaobserwować już przy temperaturze około 10°C. Zestaw dobrych praktyk „Chroń Pożytecznie” bierze pod uwagę również te czynniki – z powodu działania w niskich temperaturach, Inazuma 130 WG jest polecana przez firmę Sumi Agro Poland właśnie do stosowania wczesnowiosennego. Ze względu na długo utrzymujące się działanie produktu najczęściej nie ma konieczności powtarzania zabiegu przed kwitnieniem. Mospilan 20 SP to środek doskonale sprawdzający się w okresie kwitnienia ze względu na skuteczność na słodyszka i szkodnik łuszczynowe przy równoczesnym najlepszym profilu bezpieczeństwa dla pszczół i innych owadów zapylających.
W celu zapewnienia maksymalnej ochrony dla owadów pożytecznych oraz innych organizmów zaleca się stosowanie obu środków z zachowaniem zasad dobrej praktyki rolniczej.
Szkodniki w rzepaku jesienią
W ostatnich latach obserwujemy zwiększone żerowanie szkodników w uprawie rzepaku ozimego już jesienią. Szkodniki jesienne w rzepaku mogą wyrządzić bardzo duże straty w plonie. Przyczyniają się do obumierania młodych roślin, zmniejszają odporność rzepaku na przezimowanie oraz mogą doprowadzić do wymarzania. Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami, poprzedzona monitoringiem plantacji oraz dobraniem odpowiedniego insektycydu, umożliwi skutecznie zmniejszyć liczebność szkodników. Dzięki temu zagwarantujemy roślinie lepszy start na wiosnę, a co za tym idzie – większy plon.
Zabieg preparatem Inazuma 130 WG to najlepszy sposób na jesienne zwalczanie szkodników w rzepaku. Posiada on najszerszy zakres zwalczanych jesiennych szkodników rzepaku. Dzięki zawartości dwóch substancji czynnych o różnym mechanizmie działania Inazuma 130 WG to idealne rozwiązanie na jesienne szkodniki w rzepaku takie jak: tantniś krzyżowiaczek, pchełka rzepakowa, śmietka kapuściana, mszyce, mączliki, gnatarz rzepakowiec, miniarka kapuścianka, chowacz galasówek oraz rolnice.
Insektycyd Inazuma 130 WG jest środkiem, który pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak niska temperatura (działa już od 5°C) oraz deszcze, w pełni zachowuje wysoką skuteczność. Dzięki temu zwalczanie szkodników w rzepaku jesienią przestaje być problemem.
Poznaj nowy program ochrony rzepaku, czyli dobre praktyki wiosennej ochrony insektycydowej rzepaku ozimego – CHROŃ POŻYTECZNIE. Sprawdź!