Szkodniki rzepaku jesienią – obserwacje z Wielkopolski

Szkodniki rzepaku jesienią – obserwacje z Wielkopolski

Nasz przedstawiciel Mariusz Staniek odwiedził plantację rzepaku w powiecie krotoszyńskim na południu Wielkopolski. Na tym polu rzepak jest obecnie w fazie 2-4 liści (BBCH 13–14). Lustracja tej uprawy skłoniła naszego eksperta do podzielania się z nami zaleceniami dotyczącymi zagrożenia, jakim są szkodniki rzepaku jesienią.

Jesienne zagrożenia plantacji rzepaku – szkodnikiszkodniki rzepaku jesienią

Rzepak w czasie wschodów i tuż po nich jest szczególnie narażony ze strony szkodników. Warto zwrócić uwagę na liczbę mnogą, mówimy nie o jednym gatunku szkodnika, a o grupie szkodników, które w tym samym czasie mogą uszkadzać rośliny całkowicie lub częściowo. 

Do grupy szkodników trudnych zaliczamy: pchełki rzepakowe, rolnice, śmietki kapuściane, mszyce, gnatarza rzepakowego. W dużych nasileniach mogą spowodować pokaźne straty w obsadzie roślin. Także częściowo uszkodzone rośliny rzepaku to duży problem. Nie będą bowiem odpowiednio przygotowane do przezimowania, co w konsekwencji negatywnie wpłynie na plon. 

Monitoring szkodników rzepaku jesienią

Warunki pogodowe odgrywają istotną rolę w przebiegu inwazji szkodników. Takim niespodziewanym zjawiskiem jest inwazja rolnic, która potrafi w ciągu kilku dni doszczętnie zniszczyć wiele hektarów rzepaku. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka sytuacji na plantacjach.

Nie pozwólmy, by obecny przebieg pogody uśpił naszą czujność. Panujące aktualnie temperatury sprzyjają wystąpieniu szkodników w ilości przekraczającej progi szkodliwości ekonomicznej.

W niektórych rejonach występuje inwazja pchełki rzepakowej, w innych rolnic, a w jeszcze innych rejonach problemem są mszyce i muchówka śmietki kapuścianej. Dlatego regularnie monitoruj swoje pola.

Szkodniki rzepaku jesienią – zwalczanieszkodniki rzepaku

Zaprawy, które często niewystarczająco chronią rośliny na początkowym etapie rozwoju i ograniczony katalog insektycydów przeznaczonych do jesiennych oprysków rzepaku sprawiają, że wobec dużej presji szkodników, ochrona plantacji, to nie lada wyzwanie.

Kompleksowym rozwiązaniem do zwalczania szkodników na plantacji rzepaku jest preparat Inazuma 130 WG. Dawka preparatu do zwalczania szkodników jesiennych wynosi 0,25 kg/ha do 0,3 kg/ha. Należy pamiętać, że Inazuma może być stosowana w szerokim oknie temperatur, a działanie systemiczne w roślinie nie tylko pozwala na utrzymanie skuteczność nawet po opadach deszczu, ale także zabezpiecza rośliny na długo. Cecha ta wyraźnie odróżnia Inazumę 130 WG od preparatów o działaniu powierzchniowym z grupy pyretroidów.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować