Śmietka kapuściana w rzepaku
Nasz specjalista Jacek Preuss przeprowadził lustracje plantacji rzepaku w miejscowości Staświny w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie jednym z zagrożeń dla rzepaku jest śmietka kapuściana. Jak ją zwalczyć?
Jesienna lustracja rzepaku – uwaga na szkodniki
Wysokie jak na tę porę roku temperatury sprzyjają występowaniu szkodników na polach rzepaku ozimego. Większość plantacji znajduje się obecnie w fazie 4–5 liści, wykonywane są na nich zabiegi fungicydowe oraz regulujące rozetę roślin. Bardzo ważnym elementem jesiennej agrotechniki rzepaku jest również stałe monitorowanie i reagowanie na zagrożenia ze strony jesiennych szkodników.
– Obecnie jednym z najgroźniejszych szkodników rzepaku jest śmietka kapuściana – mówi Jacek Preuss – Szkodnik ten, zwłaszcza w obecnej fazie rozwojowej roślin może spowodować bardzo duże straty na plantacji, całkowicie uszkadzając system korzeniowy.
Najprostszą metodą monitoringu jest wystawienie żółtych naczyń chwytnych na plantacji oraz monitorowanie progu szkodliwości dla poszczególnych szkodników. W przypadku śmietki kapuścianej jest to: 1 muchówka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni. Pamiętajmy – ze względu na specyficzną biologię rozwoju szkodnika, skuteczne zwalczanie za pomocą odpowiednich preparatów możemy wykonać właśnie podczas nalotów owadów dorosłych, czyli muchówki.
Śmietka kapuściana w rzepaku – zabiegi ochronne
W odwiedzonym gospodarstwie wykonano właśnie zabieg z użyciem preparatu Inazuma 130 WG. Decyzja o wykonaniu oprysku zapadła po zaobserwowaniu muchówki śmietki kapuścianej w naczyniach chwytnych (przekroczony próg szkodliwości). Insektycyd Inazuma 130 WG jest produktem dwuskładnikowym działającym zarówno powierzchniowo, wgłębnie jak i systemicznie.
Oprócz skutecznego działania na śmietkę kapuścianą, poprzez działanie systemiczne zwalczy również miniarkę kapuścianą, którą również zauważono na odwiedzonej plantacji. Produkt będzie również wykazywał wydłużone działanie na takie szkodniki jak: tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec, mszyce czy mączliki. Zalecana dawka insektycydu Inazuma 130 WG to 0,25–0,30 kg/ha.
Aby poprawić kondycje roślin przed zimą i zapewnić im optymalny rozwój warto zastosować również kompleksowy nawóz dolistny – Topari Rzepak i Burak w dawce 2-3 l/ha. Nawóz ten ma zoptymalizoany skład makro i mikroelementów niezbędnych do jesiennego rozwoju rzepaku.
Zobacz powiązany artykuł: Szkodniki rzepaku ozimego – obserwacje po zbiorach