Są już pierwsze objawy chwościka buraka
Docierają do nas kolejne informacje o kondycji plantacji buraków cukrowych. Tym razem, z województwa zachodniopomorskiego i z Dolnego Śląska. Przyjrzyjmy się zatem tym doniesieniom i sprawdźmy, jaka jest presja szkodników oraz czy widać już objawy chwościka buraka.
Kondycja buraków cukrowych – woj. zachodniopomorskie
Nasza specjalistka Monika Krzywak przeprowadziła lustrację plantacji buraków cukrowych po wykonanych zabiegach herbicydowych. Na odwiedzonej plantacji buraki są w fazie 8-10 liści właściwych i nie widać obecnie żadnych zagrożeń. Może być to jednak cisza przed burzą, ale o tym za chwilę.
Mając jednak na uwadze stres po przeprowadzonym odchwaszczaniu i etap rozwoju roślin, jest to odpowiedni czas na podanie biostymulatora KAISHI w dawce 1,5 l. Zabieg ten warto połączyć z odżywianiem mikroelementami zawartymi w specjalistycznym nawozie TOPARI RZEPAK I BURAK.
Z kolei zważywszy na termin i prognozowany przebieg pogody, istnieje duże ryzyko, że w najbliższym czasie buraki mogą zostać zaatakowane przez szkodniki i choroby. Dlatego nasza specjalistka zaleciła częste monitorowanie plantacji.
Lustracje powinny koncentrować się na obecności mszyc i przędziorka chmielowca. Warto też zwrócić uwagę czy nie pojawiają się pierwsze objawy chwościka buraka.
Pierwsze objawy chwościka buraka na Dolnym Śląsku
Zasadność tych zaleceń potwierdzają obserwacje poczynione przez Dominika Łukowiaka w rejonie Legnicy na Dolnym Śląsku. Nasz przedstawiciel odwiedził plantację na krótko po zabiegu insektycydowym.
– Buraki na tym polu zostały zaatakowane przez mszyce, dlatego przeprowadzony został zabieg z użyciem MOSPILANU 20 SP w dawce 0,2 kg/ha – relacjonuje Dominik Łukowiak – Dziś sprawdziliśmy plantację bardzo dokładnie i śmiało możemy powiedzieć, że mszyce zostały zwalczone – dodaje.
Jednak podczas tych oględzin nasz przedstawiciel natknął się na pierwsze objawy chwościka buraka. Potwierdza to opisywane wyżej przewidywania Moniki Krzywak dotyczące zachodniopomorskiej plantacji.
Zwalczanie szkodników buraka cukrowego – zalecenia
Reasumując, mamy już pierwsze sygnały, że na liściach pojawiły się objawy chwościka buraka, choć zazwyczaj na Dolnym Śląsku mam z nimi do czynienia kilka tygodni później. Trzeba więc wnikliwie obserwować stan roślin, tym bardziej że z wielu rejonów spływają sygnały o dużej presji mszyc. Więc regularny monitoring to absolutna konieczność.
Mszyce w burakach zwalczamy insektycydem MOSPILAN 20 SP w dawce 0,2 kg/ha, uzupełniając mieszaninę zbiornikową o adiuwant SLIPPA w dawce 0,1 l/ha. Natomiast w przypadku stwierdzenia obecności przędziorka chmielowca sięgamy po akarycyd ORTUS 05 SC w dawce 1,5 l/ha. W tym wypadku także dodajemy wspomniany wcześniej adiuwant.