Tobołki polneTobołki polne

Tobołki polne

Typ agrofaga: Chwast

Thlaspi arvense

Tobołki polne – charakterystyka

Tobołek polny to dwuletni lub jednoroczny chwast z rodziny kapustowatych, które osiągają 10–30 cm wysokości. Rośliny po zgnieceniu wytwarzają charakterystyczny zapach czosnku.

Jak rozpoznać tobołki polne?

Łodyga tobołków polnych jest wzniesiona, bez włosków, kanciasta, górą rozgałęzia się. Liście tobołków polnych są skrętoległe – dolne wyrastają na ogonkach i są koloru jasnozielonego. Korona składa się z 4 płatków koloru białego, słupek jest dwuczęściowy. Owoc stanowi łuszczyna o średnicy ok. 1,5 cm. Nasiona osiągają długość ok. 2 mm. Ich powierzchnia jest równolegle-łukowato żeberkowana.

Jak wyglądają tobołki polne?

Tobołki polne mają kanciastą łodygę ze skrętoległymi liśćmi i białymi kwiatami tworzącymi grona na szczytach pędów kwiatowych.

Okres i miejsce występowania tobołków polnych

Spotkać je można na przydrożach oraz polach uprawnych, także na stanowiskach ruderalnych. Zaliczane są do roślin wskaźnikowych gleb zasadowych. 

Kiedy mogą się pojawić tobołki polne?

Okres kwitnienia tobołków polnych przypada od wiosny do jesieni – od kwietnia do września. Mogą kiełkować w szerokim zakresie temperatur.

Tobołki polne – szkodliwość

Tobołki polne bardzo szybko się rozmnażają, przy czym nie są wymagające względem warunków, dlatego też są trudne do zwalczenia i stanowią ogromne zagrożenie dla roślin uprawnych. Dodatkowo nasiona tobołków polnych mogą zachować zdolność kiełkowania przed 20 lat.

Tobołki polne – zapobieganie

W celu ograniczenia rozwoju tobołków polnych w uprawach warto stawiać na kwalifikowany materiał siewny, wolny od chwastów.

Tobołki polne – zwalczanie

Aby skutecznie zwalczać tobołki polne, należy stosować odpowiednio dobrane środki chwastobójcze.

Skuteczne środki na tobołki polne

Zwalczając tobołki polne w kukurydzy warto postawić na herbicyd doglebowy Tonale, który wysoką skuteczność zawdzięcza zawartości 3 substancji aktywnych.

Jakie uprawy atakują tobołki polne?

Tobołki polne pojawiają się głównie w uprawach roślin okopowych i warzywnych, w tym kukurydzy. Często występują również w uprawach rzepaku ozimego i w zbożach ozimych. Mogą być szkodliwe w uprawach jarych.

Jakie są przyczyny rozwoju tobołków polnych?

Tobołki polne mogą się rozwijać niezależnie od stanowiska, jednak preferują gleby zasadowe.

Jakie są skutki rozwoju tobołków polnych?

Rozwój tobołków polnych znacząco wpływa na wysokość uzyskanych plonów.

Tobołki polne – czym zwalczać

Tobołki polne – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Tobołki polne?