Wpływ temperatury na efektywność zwalczania szkodników w sadach

Wpływ temperatury na efektywność zwalczania szkodników w sadach

W ostatnich latach jesteśmy świadkami ekstremalnie zmiennych warunków pogodowych. Zarówno rośliny jak i szkodniki w sadzie dostosowują się do nich bardzo efektywnie. Natomiast gorzej jest z doborem odpowiedniego środka do zwalczania szkodliwej entomofauny. Bywa to kłopotliwe zwłaszcza w okresach zimnej wiosny i gorącego lata. Jednak Mospilan 20 SP, który wyróżnia się elastycznym zakresem temperatur, to jest od 5 do 25°C, jest narzędziem, na którym można polegać tworząc program ochrony insektycydowej.

Szkodniki w sadzie – zwalczanie a warunki pogodowe

Szkodniki drzew owocowych budzą się po zimie już wczesną wiosną przy temperaturach oscylujących w granicach 4–5°C i w zasadzie od razu rozpoczynają żerowanie na ukazujących się liściach. Oczywiście w ciągu dnia, gdy temperatura jest wyższa, są bardziej aktywne, zaś nocą, w niższej temperaturze ich aktywność jest mniejsza.

Warunki wykonywania oprysków – wymogi

Według aktualnie obowiązujących przepisów prawa zabiegi środkami ochrony roślin powinno się przeprowadzać w temperaturze powietrza: 6–20°C (max. 25°C; przy zwalczaniu szkodników min. 12–15°C), wilgotności względnej powietrza: 50–95% (min. 40%) i prędkości wiatru: 0,5–3,0 m/s (max. 4,0 m/s). W niektóre lata wiosna jest chłodna i sadownicy zastanawiają się, jaki produkt w takich warunkach będzie działał efektywnie na szkodniki w sadzie np. na mszyce, w tym zwłaszcza tą najgroźniejszą – bawełnicę korówkę.

Zwalczanie szkodników w sadzie w czasie chłodów?

Jak się okazuje produktem, który jest skuteczny już przy temperaturze 5°C jest Mospilan 20 SP. Jego substancja czynna działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo, a na roślinie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Jeśli już na początku sezonu mocno ograniczymy szkodniki w sadzie, to w dalszej części sezonu będziemy mieli mniejszy z nimi problem.

Jak zwalczać szkodniki w sadzie w wysokich temperaturach?

Wraz z nadejściem lata w naszym kraju panują wysokie temperatury, które utrzymują się także nocą. To warunki, w których wiele insektycydów nie może być zastosowanych. Jednak Mospilan 20 SP zachowuje skuteczność w wysokich temperaturach. Jego efekty działania w zwalczaniu szkodników są widoczne nawet w temperaturze 25°C. Co równie ważne, preparat ten stosowany w wysokich temperaturach, jest bezpieczny także dla roślin.

Mospilan 20 SP w sadzie – termin i zakres stosowania

Insektycyd Mospilan 20 SP dzięki elastycznemu zakresowi temperatur można stosować już przed kwitnieniem drzew jak również w lecie, gdy dominują wyższe temperatury.

Mospilan 20 SP to produkt dostosowany do potrzeb sadowników, gdyż cechuje go szerokie spektrum zwalczanych gatunków szkodników, między innymi mszyc, miodówek, miseczników, błonkówek, nasionnic, muchówek, owocówki i zwójkówek na drzewach ziarnkowych i pestkowych.

Dr inż. Wojciech Piotrowski
Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice

Literatura

  1. Doświadczenia przeprowadzone w IO-PIB.
  2. Doruchowski G., Hołownicki R., Świechowski W., Godyń A. 2020. Dobra Praktyka – Metody ograniczania znoszenia środków ochrony roślin w uprawach sadowniczych. Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice.
  3. Broniarek-Niemiec A., Bryk H., Buler Z., Głos H., Gorzka D., Hołdaj M., Lisek J., Masny S., Michalecka M., Miszczak A., Piotrowski W., Poniatowska A., Puławska J., Sekrecka M., Sobiczewski P., Sobieszek B., Tartanus M., Warabieda W., Wójcik P. 2023. Program Ochrony Roślin Sadowniczych. Polskie Wydawnictwa Rolnicze, Poznań.

Posłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej o wpływie temperatury na skuteczność zwalczania szkodników!

 

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować