Ochrona herbicydowa cebuli, czyli Goal 480 SC uderza w chwasty dwuliścienne
Cebula jest gatunkiem bardzo wrażliwym na zaskorupienie gleby i zachwaszczenie. Chwasty w cebuli zwalcza się dwoma metodami. Pierwsza polega na kilkukrotnym mechanicznym odchwaszczeniu plantacji z zastosowaniem ręcznego pielenia. Druga – chemiczna – opiera się na wykonaniu kilku zabiegów różnymi herbicydami.
Chwasty w cebuli
Chwasty dwuliścienne w cebuli stwarzają duże zagrożenie, ponieważ to one przeważają na plantacjach, szczególnie w maju i czerwcu. Zbiorowiska chwastów nie są jednorodne, różnią się składem gatunkowym, na który wpływają m.in.: rejon uprawy, warunki glebowe, termin siewu, nawożenie czy podejmowana wcześniej ochrona herbicydowa cebuli. Wśród gatunków chwastów dwuliściennych wykazujących wysoką szkodliwość w tej uprawie znajdują się m.in.: przytulia czepna, szarłat szorstki, tasznik pospolity, wilczomlecz obrotny, komosa biała i żółtlica drobnokwiatowa.
Zwalczanie chwastów w cebuli
Trzeba pamiętać, aby opryski na chwasty w cebuli dostosować do faz rozwojowych rośliny, zgodnie z zaleceniami podanymi w etykietach. Część chwastów dwuliściennych, jak np. szarłat szorstki czy żółtlica drobnokwiatowa, pojawia się na plantacjach w drugiej połowie maja oraz latem. Niejednokrotnie te chwasty w cebuli występują aż do zbiorów.
Czym zwalczać chwasty w cebuli?
To pytanie jest nader często zadawane przez plantatorów. Z pomocą przychodzi herbicyd Goal 480 SC, stosowany uzupełniająco, po preparatach chwastobójczych użytych wcześniej. Innowacyjny herbicyd Goal jest środkiem selektywnym, o działaniu kontaktowym. Niszczy chwasty roczne, dwuliścienne, od wschodów w fazie liścieni i pierwszej pary liści. Bardzo skutecznie zwalcza: przytulię czepną, szarłat szorstki, tasznika pospolitego, wilczomlecz obrotny, komosę białą oraz żółtlicę drobnokwiatową.
Oprysk na chwasty w cebuli
Goal na chwasty w cebuli stosuje się od fazy 3–4 do 8 liści, czyli BBCH 13–18. Oprysk na chwasty dwuliścienne wykonuje się w dawkach dzielonych: pierwszy zabieg – w fazie wyraźnie widocznych 3–4 liści (BBCH 13–14), natomiast drugi – do fazy 8 liści (BBCH 18), nie wcześniej jednak niż po 7–10 dniach od pierwszej aplikacji.
Herbicyd Goal 480 SC w zalecanej dawce 0,05 l/ha szybko i skutecznie niszczy chwasty w cebuli. Można go stosować 2 razy w sezonie wegetacyjnym. Najwyższą skuteczność zapewnia aplikacja Goal 480 SC z adiuwantami olejowymi (np. Toil) lub syntetycznymi, zawierającymi niejonowe środki powierzchniowo czynne.
Ważne zalecenia dodatkowe
- Opryski na chwasty w cebuli należy wykonywać po 3–4 słonecznych dniach, tylko na suche rośliny, których szczypior ma dobrze wykształconą warstewkę woskową.
- Nie można opryskiwać roślin w temperaturze powyżej 23°C i przy wysokiej wilgotności powietrza.
- Oprysk Goalem może powodować placowe odbarwianie liści, nekrotyczne plamy, zahamowanie wzrostu z lekkim skręceniem oraz wyłożeniem szczypioru. Objawy te z czasem zanikają.
- Ryzyko wystąpienia uszkodzeń jest mniejsze, gdy do zabiegu używa się nie mniej niż 300 l wody/ha, przy niskim ciśnieniu (do 1,5–2 barów), stosując rozpylacze jednostrumieniowe.
- Należy unikać opryskiwania bezpośrednio po zabiegu fungicydami i zoocydami, do których dodawane są środki zwilżające, zwiększające przyczepność.
- Herbicyd Goal 480 SC nie stwarza zagrożenia dla roślin następczych po uprzednim wykonaniu orki.
Oksyfluorofen – niezawodny na chwasty w cebuli
Substancją czynną Goal 480 SC jest oksyfluorofen, który zgodnie z klasyfikacją HRAC należy do grupy E – inhibitorów oksydazy protoporfyrinogenowej (PPO). Na chwasty oddziałuje dwutorowo: doglebowo i nalistne. Oprysk na chwasty w cebuli sprawia, że na powierzchni gleby tworzy się cienki film, co powoduje zamieranie kiełkujących chwastów.
Nalistne działanie herbicydu Goal 480 SC prowadzi do więdnięcia rosnących chwastów ze względu na zahamowanie syntezy chlorofilu. Światło uaktywnia działanie oksyfluorofenu, dlatego objawy na roślinie pojawiają się krótko po zabiegu. W miejscu kontaktu herbicydu z chwastem następuje szybkie odwodnienie tkanek, a następnie pojawiają się chlorotyczne plamy przypominające poparzenia i nekrozy, co prowadzi do prędkiego zamierania roślin. Zasychanie chwastów – całkowity efekt działania herbicydu Goal 480 SC – występuje po ok. 7 dniach od jego zastosowania.
Warto dodać, że komosa biała i rdesty bardzo skutecznie zwalczane są dzięki zastosowaniu mieszaniny oksyfluorofenu z pendimetaliną.