Zwalczanie przędziorków i szpecieli w uprawach – czas na właściwy akarycyd

Zwalczanie przędziorków i szpecieli w uprawach – czas na właściwy akarycyd

Ciepła jesień i łagodna zima stwarzają idealne warunki dla przeżywalności zimujących szkodników upraw, w tym roztoczy – przędziorków i szpecieli. Oznacza to, że wiosną można się spodziewać intensywnego rozwoju populacji tych agrofagów. Właściwy akarycyd okaże się niezastąpioną pomocą w ich zwalczaniu.

Roztocza są niewielkich rozmiarów, dlatego ich obecność w uprawach niejednokrotnie zostaje zauważona dopiero wtedy, gdy widoczne są objawy żerowania. Tymczasem skuteczna ochrona sadów przed szkodnikami polega na monitoringu i wdrożeniu zabiegów akarycydowych w momencie przekroczenia progu szkodliwości.

Przędziorki zlustrowane

Przędziorek owocowiec zimuje w stadium jaj, z których w okresie zielonego i różowego pąka wylęgają się larwy. Przędziorek chmielowiec zimuje w stadium imago. Zimujące samice opuszczają wówczas naturalne kryjówki, dzięki czemu lustracje w okresie bezlistnym i w fazie różowego pąka pozwalają określić wielkość ich populacji.

Szpeciele na śliwie, gruszy i jabłoni

W ostatnich latach odnotowano wzrost zagrożenia ze strony takich gatunków jak: pordzewiacz jabłoniowy, podskórnik gruszowy, wzdymacz gruszowy oraz pordzewiacz śliwowy. Zimujące samice szpecieli w kwietniu opuszczają kryjówki, żerują i składają jaja. 

Wyznaczenie terminu, w którym osobniki wychodzą z miejsc zimowania, jest istotne w wypadku gatunków prowadzących ukryty tryb życia, jak np. podskórnik gruszowy. Jest to bowiem optymalny czas, aby użyć odpowiedniego akarycydu na szpeciele. Później, gdy szkodniki żerują w pąkach i/lub pod skórką liści, zwalczanie szpecieli może być mało skuteczne. 

akarycyd
Zimujące samice szpecieli w kwietniu opuszczają kryjówki, żerują i składają jaja.

Jaki akarycyd na przędziorka i szpeciela wybrać?

Do zwalczania przędziorków i szpecieli zarejestrowano zaledwie kilka środków. Jednym z nich jest akarycyd Ortus 05 SC, który na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, a na roślinie – powierzchniowo. Ten preparat przędziorkobójczy ma 21 dni karencji. Akarycyd zwalcza wszystkie ruchome stadia rozwojowe roztoczy (larwy i osobniki dorosłe). 

W okresie okołokwitnieniowym, w fazie różowego pąka, na roślinach obecne są wychodzące z kryjówek samice (przędziorka chmielowca i szpecieli) oraz pojawiają się larwy (przędziorka owocowca). Ortus 05 SC zastosowany w tym okresie skutecznie zwalczy szkodniki, nawet gdy ich populacje okażą się bardzo liczne. W takiej sytuacji należy jednak zastosować wyższą z zalecanych dawek. 

Jak stosować akarycyd Ortus 05 SC?

Ortus 05 SC należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie, po przekroczeniu przez agrofaga progu szkodliwości. Środek przędziorkobójczy można wykorzystywać przez cały sezon wegetacyjny. Jednak najbardziej skuteczne jest zwalczanie szkodnika w momencie jego pojawu: wiosną, w okresie okołokwitnieniowym. W sezonie można wykonać jeden zabieg zwalczający.

Ortus 05 SC – opryski akarycydowe czas zacząć

W wypadku Ortusa 05 SC dawkowanie dla jednorazowego zastosowania wynosi:

  • w uprawie jabłoni w celu zwalczenia przędziorka owocowca i chmielowca: 1,0–1,5 l/ha; pordzewiacza jabłoniowego: 1,2–1,5 l/ha;
  • w uprawie śliwy w celu zwalczenia przędziorka owocowca: 1,0 l/ha; pordzewiacza śliwowego: 1,25-1,5 l/ha;
  • w uprawie gruszy w celu zwalczenia przędziorka owocowca i chmielowca: 1,0 l/ha; podskórnika gruszowego i wzdymacza gruszowego: 1,0–1,25 l/ha.

Adiuwant – koniecznie potrzebny

Skuteczna ochrona sadu przed szkodnikami zależy w dużej mierze od techniki zabiegu, a przede wszystkim od dotarcia cieczy użytkowej do miejsc bytowania i żerowania agrofagów. Dlatego przy jej sporządzaniu nie należy obniżać zalecanej ilości wody oraz stosować adiuwant Slippa. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe cieczy, co ułatwia jej rozprowadzenie na powierzchni rośliny i zapobiega ściekaniu. Jest to niezwykle istotne w wypadku zwalczania szpecieli na gruszy, ponieważ ich samice zasiedlają pąki i żerują w miejscach trudno dostępnych. Wtedy należy stosować oprysk Ortusem 05 SC w dawce 1,0 l/ha z dodatkiem adiuwantu Slippa w dawce 0,2 l/ha. W pozostałych uprawach zalecane jest użycie adiuwantu Slippa w dawce 0,1 l/500 litrów wody.

Akarycyd Ortus 05 SC solo i w mieszaninie

Gdy trudno określić, jakie stadia rozwojowe przędziorków występują na roślinie, lub gdy populacja jest bardzo liczna i obecne są różne stadia rozwojowe, warto użyć mieszaniny środków o uzupełniającym się działaniu. Wysoką skuteczność wykazuje mieszanina Ortusa 05 SC (zwalcza osobniki dorosłe i larwy) z akarycydem Nissorun Strong 250 SC (zwalcza jaja i larwy). Przy sporządzaniu takiej mieszaniny nie należy obniżać dawek preparatów. Taki zabieg umożliwia zwalczenie wszystkich stadiów rozwojowych szkodliwych roztoczy. 

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować