Jak zwalczyć przędziorki w sadzie?
Przędziorki w sadzie to coroczny poważny problem producentów. Straty gospodarcze powodowane przez te niewielkie roztocza są bowiem bardzo duże. Przędziorki, żerując na jabłoniach i gruszach, wysysają soki roślinne, co prowadzi do zahamowania fotosyntezy i zwiększenia transpiracji. Konsekwencją tego jest nie tylko spadek plonów, ale też gorsza kondycja roślin, większa wrażliwość na stres, skrócenie przyrostów i osłabienie systemu korzeniowego. Dlatego opryski na przędziorka należy potraktować jako konieczny element ochrony sadu.
Przędziorki w sadzie — najgroźniejsi wrogowie
Na drzewach owocowych najczęściej zauważalne są dwa gatunki przędziorków: przędziorek owocowiec i przędziorek chmielowiec. W sadzie może występować tylko jeden z nich lub populacja mieszana obu gatunków, której zwalczanie jest bardziej kłopotliwe. Dlaczego? Rzecz leży w odmiennej biologii szkodników.
Rozpoznać nieprzyjaciela
Przędziorek owocowiec w sadzie zimuje w stadium jaskrawoczerwonych jaj na gałęziach, w spękaniach kory, pojedynczo lub w skupiskach. Larwy z jaj zimowych wylęgają się od fazy zielonego i różowego pąka do kwitnienia drzew (także w trakcie tej fazy), podczas gdy przędziorek chmielowiec w sadzie zimuje w postaci imago. Zapłodnione samice karminowej barwy opuszczają miejsca zimowania na przełomie faz zielonego i różowego pąka. Istotna różnica w biologii obu gatunków dotyczy właśnie zimowania, co przekłada się na wybór właściwego sposobu ich zwalczania.
Zwalczanie przędziorków w sadach – konieczny monitoring
Pierwszą lustrację na obecność jaj zimowych przędziorka owocowca należy przeprowadzić w okresie bezlistnym. Na kwaterach sadu o powierzchni do 5 ha przegląda się po jednej 2–3-letniej gałęzi z 40 drzew. Stwierdzenie jaj na pędach oznacza, że należy wykonać oprysk na przędziorki w sadzie jeszcze przed kwitnieniem drzew.
Kolejną lustrację należy przeprowadzić w fazie różowego pąka kwiatowego. Z każdego lustrowanego drzewa należy pobrać po jednej rozetce liściowo-kwiatowej ze środka korony. Stwierdzenie form ruchomych na jednym liściu jest już sygnałem do przeprowadzenia zabiegu mającego na celu zwalczanie przędziorków.
Następne lustracje wykonuje się od końca kwietnia do końca sierpnia, nie rzadziej niż co 2 tygodnie.
Skuteczny oprysk na przędziorki w sadzie – jeszcze przed kwitnieniem
Najwyższą skuteczność w zwalczaniu przędziorka uzyskuje się, wykonując zabiegi już na początku wegetacji, przed wylęganiem larw przędziorka owocowca z jaj zimowych oraz w fazie od zielonego do różowego pąka kwiatowego, gdy larwy już wylęgną się z jaj zimowych. Skuteczny preparat na przędziorki w sadzie, który można zastosować do pierwszego zabiegu, to Nissorun Strong 250 SC.
Idealny preparat na przędziorki w sadzie
Substancją czynną akarycydu Nissorun Strong 250 SC jest heksytiazoks. Środek przędziorkobójczy działa kontaktowo i żołądkowo na jaja, larwy i nimfy przędziorków, a na roślinie – powierzchniowo. Oprysk na przędziorka w sadzie wykonuje się zgodnie z etykietą rejestracyjną, w określonych dawkach i terminach. Przędziorek owocowiec i przędziorek chmielowiec na jabłoni oraz przędziorek chmielowiec na gruszy zwalczane są zalecaną dawką 0,4 l/ha. Karencja wynosi 28 dni, a preparat przeciw przędziorkom można zastosować tylko raz w sezonie.
Partner doskonały
Środek przędziorkobójczy można stosować solo lub w mieszaninie z innymi akarycydami (np. Ortus 05 SC) albo z preparatami zawierającymi olej parafinowy. Mieszaninę Nissorun Strong 250 SC z olejami należy aplikować w fazie od zielonego do różowego pąka. W tej technologii środki olejowe stosuje się w dawce obniżonej, a dawkę Nissorunu Strong można zmniejszyć o połowę – do 0,2 l/ha. Dodatkową zaletą jest bardzo wysoka skuteczność w zwalczaniu przędziorków oraz brak problemów z fitotoksycznością. Mieszanina Nissorunu Strong z olejem pozwala na wydłużenie okna zabiegowa do późnej fazy zielonego pąka.
Już po kwitnieniu
Nissorun Strong 250 SC to doskonały środek do sporządzania mieszanin. Zaleca się stosować go ze środkami zawierającymi abamektynę, która zwalcza larwy i postacie dorosłe przędziorków. Zabiegi mieszaniną najlepiej wykonywać po kwitnieniu drzew aż do zbiorów, pamiętając o zachowaniu 28-dniowej karencji. Heksytiazoks w mieszaninie z abamektyną gwarantuje skuteczną ochronę jabłoni i gruszy przed wszystkimi stadiami rozwojowymi przędziorków – zwalczane są bowiem jaja, larwy, nimfy i postacie dorosłe.