Zgnilizna twardzikowaZgnilizna twardzikowa

Zgnilizna twardzikowa

Typ agrofaga: Choroba

Sclerotinia sclerotiorum

Zgnilizna twardzikowa – opis

Zgnilizna twardzikowa to groźna choroba grzybowa, powodująca straty zarówno podczas okresu wegetacyjnego, jak i po zbiorach.

Objawy występowania zgnilizny twardzikowej

Główne objawy choroby widoczne są przede wszystkim na zewnątrz oraz wewnątrz porażonych roślin (głównie na liściach oraz na łodygach) w postaci obfitego białego, watowatego nalotu grzybni, gdzie z czasem dochodzi do rozwoju zarodników przetrwalnikowych. Początkowo zarodniki przetrwalnikowe są koloru szarego, następnie zmieniają barwę na czarną, a ich średnica dochodzi do 1 cm.

Jak rozpoznać zgniliznę twardzikową?

Zginilizna twardzikowa powoduje charakterystyczny biały nalot z szarymi sklerocjami, które zmieniają z czasem kolor na czarny.

Zgnilizna twardzikowa – okres występowania

Objawy zgnilizny twardzikowej uwidaczniają się szczególnie w warunkach umiarkowanych temperatur oraz wysokiej wilgotności powietrza i gleby. Optymalna temperatura do rozwoju choroby wynosi 16–22°C.

Zgnilizna twardzikowa – szkodliwość

Zgnilizna twardzikowa zaburza transport wody i składników odżywczych w roślinie, co może spowodować wyleganie roślin i osypywania się nasion i w efekcie przedwczesne zamieranie.

Zgnilizna twardzikowa – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi choroby, jaką jest zgnilizna twardzikowa, należy przede wszystkim przyorywać resztki roślinne, stosować kwalifikowany materiał siewny oraz unikać zbyt gęstego siewu.

Zwalczanie zgnilizny twardzikowej

Skutecznym sposobem zwalczania choroby jest stosowanie odpowiednio dobranych fungicydów w formie oprysku przeciwko zgniliźnie twardzikowej.

Skuteczny oprysk na zgniliznę twardzikową

Do zwalczania zgnilizny twardzikowej w rzepaku zazwyczaj stosuje się zazwyczaj środki oparte na tebukonazolu.

W jakich uprawach może się rozwinąć zgnilizna twardzikowa?

Zgnilizna twardzikowa poraża przede wszystkim uprawy roślin warzywnych, ozdobnych oraz korzeniowych. Najczęściej spotykana jest zgnilizna twardzikowa pomidora, ogórka i rzepaku.

Przyczyny rozwoju zgnilizny twardzikowej

Do rozwoju zgnilizny twardzikowej przyczyniają się wysoka wilgotność oraz zbyt duże zagęszczenie siewu. Źródłem infekcji są porażone resztki roślinne oraz podłoże z zimującymi sklerocjami.

Skutki rozwoju zgnilizny twardzikowej

Przy silnym nasileniu zgnilizna twardzikowa może powodować znaczne straty w plonie, dochodzące nawet do 60%.

Zgnilizna twardzikowa – czym zwalczać

Zgnilizna twardzikowa – polecane produkty