Zobacz, jak wpłynęły nocne przymrozki na stan pszenicy ozimej
W miniony wtorek, nasz przedstawiciel regionalny odwiedził uprawę pszenicy ozimej odmiany Opoka znajdującej się w miejscowości Wrześcienko na terenie gminy Wicko, w województwie pomorskim. Wysiana 30 września 2022 r. plantacja znajduje się aktualnie w fazie BBCH 23–25 (w fazie widocznych 3–5 rozkrzewień). Rośliną przedplonową był rzepak ozimy.
Niesprzyjający początek wiosennej wegetacji a stan pszenicy ozimej
Po zimie rośliny były w dobrej kondycji, niestety panujące w ostatnim miesiącu przymrozki sięgające nawet -11°C spowodowały uszkodzenie części powierzchni liści pszenicy. W tej sytuacji oprócz dawki startowej azotu – która na tej plantacji została już zastosowana w wysokości 130 kg czystego składnika – warto wspomóc rośliny po stresie, aplikując dolistnie nawozy oraz biostymulatory.
Rekomendujemy zastosowanie biostymulatora Kaishi w dawce 2 l/ha. Pozwoli to roślinom szybciej zregenerować się po zimie i wiosennych przymrozkach. Dodatkowo nawóz Topari Magnez w dawce 4 l/ha, który zastosowany na tym etapie rozwoju pszenicy korzystnie wpłynie na wzrost systemu korzeniowego oraz krzewienie.
Uwaga na zagrożenie ze strony agrofagów!
Na lustrowanej plantacji, już jesienią obserwowaliśmy niewielkie porażanie roślin mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Dlatego wiosną spodziewamy się kontynuacji rozwoju tej choroby, jak również brunatnej plamistości liści, septoriozy paskowanej liści, rdzy, łamliwości podstawy źdźbła oraz fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła.
W celu skutecznego zwalczenia wyżej wymienionych chorób zalecamy zastosowanie Bushido Pak, który łącząc siłę dwóch substancji jest idealnym rozwiązaniem na zabieg T1. Produkt ten dostępny jest w dwóch wielkościach opakowań, na 1,6 ha oraz duży pak na 8 ha.